Świece zgasiła wojna

            Przez kilka lat zbierałam materiały, odwiedziłam wiele archiwów, rozmawiałam z wieloma osobami. Efektem mojej pracy jest książka: 

ŚWIECE ZGASIŁA WOJNA

Historia społeczności żydowskiej w Dobczycach

            Praca poświęcona żydowskim mieszkańcom Dobczyc składa się z części historycznej, wspomnień, informacji o ponad 80 żydowskich rodzinach związanych z Dobczycami, a także archiwalnych fotografii. Na końcu planuję umieścić tabele oraz mapę Dobczyc z 1939 roku z zaznaczonymi miejscami kultu religijnego, zakładami pracy i sklepami należącymi do Żydów.

            Tytuł książki nawiązuje do szabasowych świec, zapalanych zgodnie z tradycją żydowską w każdy piątkowy wieczór, do menory zapalonej w synagodze przy ulicy Jagiellońskiej oraz do świeczek w chanukowych lampkach, które ustawione w oknach żydowskich domów rozświetlały Dobczyce w czasie świąt Chanuki. Wraz ze świecami zgasło życie większości żydowskich mieszkańców miasteczka. Nieliczni, którzy przeżyli, wyjechali. Dziś mało kto o nich pamięta. Celem książki jest przywrócenie pamięci o naszych żydowskich sąsiadach. Na okładkę wybrałam nastrojowe zdjęcie dawnej mieszkanki naszego miasteczka, małej dziewczynki Hani Thaler, wykonane w Dobczycach w szabasowy wieczór.

            Na wydanie książki potrzebna jest kwota 14 000 zł. Tym, którzy chcą pomóc, podaję numer konta. Jest to subkonto założone przez dobczyckie Stowarzyszenie KAT w Banku Spółdzielczym w Dobczycach.

 Numer konta:

STOWARZYSZENIE KAT DOBCZYCE

36 8602 0000 0000 0275 3780 0003

S.W.I.F.T.code:POLUPLPR

z dopiskiem „MONOGRAFIA DOBCZYCKICH ŻYDÓW”

Wszystkim ofiarodawcom z góry dziękuję,

                                                autorka Elżbieta Polończyk-Moskal