Młody, zdolny, ofiarny – tak w wymowny sposób charakteryzuje się bohatera dzisiejszego dnia – poetę czasu wojny, podchorążego Armii Krajowej, podharcmistrza Szarych Szeregów, jednego z przedstawicieli Pokolenia Kolumbów, żołnierza batalionu „Parasol”. Jego imieniem nazywane są ulice, szkoły, biblioteki
i drużyny harcerskie. Jego życie, mimo że krótkie, było jak gdyby z kart powieści czy scenariusza filmowego. W liczącej zaledwie 23 i pół roku biografii poety splatają się: miłość i poezja; walka i wojna; sława i śmierć. Los tak to urządził, jak gdyby chciał udowodnić światu, że może wszystko dać i jednocześnie wszystko zabrać.
O oprawę artystyczną dzisiejszej uroczystości i przybliżenie sylwetki Patrona zadbały panie: Krystyna Baran z klasą 3a, Magdalena Jamka z klasą 5c, Aneta Baran z 8a oraz p. Klaudia Kasprzyk. Scenariusz napisany przez wychowawczynię klasy 8 oparty został na pomyśle jednego z uczniów – Szymona Chramca. W rolę Krzysztofa wspaniale wcielił się Jakub Stasiak. Na tle powstańczej barykady rozegrały się wzruszające sceny. Pojawiły się śliczne, niosące rannym pomoc sanitariuszki, łączniczki – harcerki. Nie zabrakło walecznych powstańców, wśród których poległ nasz bohater Baczyński.
W wymownych scenkach ukazano dzieciństwo i największe miłości K. K. Baczyńskiego – pasję do grafiki i poezji, miłość do narzeczonej – Basi Drapczyńskiej oraz największą z miłości – miłość do ojczyzny. Patron naszej szkoły nie uchylił się przed najwyższą dla ojczyzny ofiarą, ofiarą ze swego życia.
Po przedstawieniu, w koncercie patriotycznym wybrzmiały najpiękniejsze piosenki powstańcze wyśpiewane przez społeczność
szkolną. Wspaniały pokaz musztry wojskowej zaprezentowali uczniowie z klasy mundurowej w Dobczycach, a uczennice klasy ratowniczej pokazały procedurę resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
Po części artystycznej uczniowie udali się na towarzyszące Dniu Patrona warsztaty i wyjścia:
– klasa 2a – warsztaty z pierwszej pomocy;
– klasa 2b – warsztaty taneczne;
– klasa 3b – warsztaty plastyczne;
– klasa 4a i 4b – zajęcia plastyczne – mural patriotyczny;
– klasa 5a i 5b – złożenie kwiatów i zniczy na grobie Basi Siewierskiej;
– klasy 6a i 6b – złożenie kwiatów i zniczy na cmentarzu wojskowym na Górze Jałowcowej;
– klasy 7a, 7b, 7c i 8b – obejrzały fabularną historię K.K. Baczyńskiego.
Piękny, jesienny dzień upłynął nam w klimacie powstańczym, w aurze podniosłych wydarzeń, skłaniających do refleksji nad kruchością życia oraz gotowością do wielkich, odważnych czynów.
ABA